سیستم دیفرانسیل AWD چیست و با دیفرانسیل 4WD در خودرو چه تفاوتی دارد؟

سیستم دیفرانسیل AWD چیست و با دیفرانسیل 4WD در خودرو چه تفاوتی دارد؟

هر دوسیستم انتقال قدرت را به چهار چرخ توزیع می‌کنند با این تفاوت که یک جعبه انتقال قدرت در آن وجود دارد که این جعبه انتقال , توزیع توان بین اکسل های جلو و عقب را انجام می‌دهد.داخل این جعبه انتقال , مجموعه ای از چرخ دنده ها مانند گیربکس وجود دارد.

هنگامی که توان توسط این جعبه دنده تقسیم می‌شود , هر چرخ با سرعت برابر در حال گردش است.این برابر بودن سرعت هنگام دروان چرخ و دور زدن مشکل ایجاد می‌کند.در سیستم های جدید 4WD این مشکل برطرف شده است و هنگام پیچش و دور زدن چنین مشکلاتی به وجود نمی‌آورد.

اما سیستم دیفرانسیل AWD تکنولوژی جدید تری نسبت به سیستم 4WD دارد و همچنین دارای پیچیدگی بیشتری نیز است.تفاوت عمده ی دو سیستم این است که سیستم AWD همواره برای خودروی فعال و این سیستم شامل سیستم مکانیکی و الکترونیکی است که امروزه از سیستم الکترونیکی آن در خودروها استفاده می‌شود.

انتقال قدرت در سیستم AWD به گونه ای است که توان انتقال یافته تنها به چرخی تعلق می‌گیرد که بیشتری نیروهای کشش را داشته باشد.این کار با تقسیم توان بین اکسل های عقب و جلو انجام می‌شود.یکی از مزایای این سیستم کنترل در سطوح لغزنده است و از دیگر مزایای این سیستم می‌توان به افزایش چسبندگی به جاده و کنترل بهتر ان تحت شرایط مختلف فرمان پذیری و هندلینگ مناسب برای خودرو اشاره کرد.

طبق گزارشات سایت خرید و فروش خودرو جوکار ,همچنین مزایای سیستم 4WD تکنولوژی قوی و اثبات شده ای دارد که این سیستم می‌تواند غیر فعال شود تا در مصرف سوخت صرفه جویی کند.با این توضیحات سیستم 4WD برای خودروهای مورد استفاده برای آفرود و کوهستانی بهتر است , اما سیستم AWD سیستمی است که به صورت اتوماتیک وارد عمل می‌شود و وضعیت و حالت های مختلف مورد استفاده را انتخاب می‌کند.

گپ و گفتگو

2 گپ
برای شرکت در گفتگو باید وارد حساب کاربریتان شویدmajid mohseni
4 شهریور 1395 ساعت 17:00

مقایسه سانتافه تک دیفرانسیل بادو دیفرانسیل
ماشین دو دیفرانسیل ارزان

محمد اصغری
21 اردیبهشت 1395 ساعت 15:46

awdچیست
awd چیست
4wd مخفف چیست
fwd یعنی چه
ماشین های 4wd
تک دیفرانسیل یا دو دیفرانسیل
اسپورتیج awd
تفاوت سانتافه دو دیفرانسیل با تک دیفرانسیل
4wdچیست
4wd چیست
قفل دیفرانسیل پاترول