علت گرم کردن موتور خودرو در زمستان چیست؟

علت گرم کردن موتور خودرو در زمستان چیست؟

برخی از نکاتی که در مورد نگهداری از خودرو دهان به دهان انتقال می یابند مفید هستند ولی بسیاری از این نکات کاملاً منسوخ  شده اند و یا در روزگارانی اعتبار داشته اند که خودروی روز آن زمان پیکان بوده است !

مردم عموماً باور دارند که در فصل زمستان یک خودروی سرد آمادگی حرکت ندارد.در زمستان چگالی سیالات داخل خودرو مثل روغن موتور و یا گریس در فصول سرد افزایش یافته و سفت می شوند,و از این رو نتیجه که حاصل می شود این است که هر خودرو در فصل زمستان نیاز دارد اندکی گرم شود تا بتواند کارکرد بهتری داشته باشد .در باور عمومی فرض بر این است بعد از این که استارت خودرو زده شد چند دقیقه صبر کرد تا دمای سیالات درون موتور افزایش یابد و گرم شود تا از فرسایش موتور کاسته و کیفیت و کارکرد آن بهتر وبر عمر موتور افزوده شود.

اما (جان پائول) که از تعمیرکاران با سابقه ی خودرو است به این باور عمومی اعتقادی ندارد .در فصل زمستان حتی زمانی که سرمای استخوان سوز اجازه نمی‌دهد آسوده سوار خودرو شوید; نیازی نیست نیازی ندارد پیش از حرکت خودرو موتور را گرم کنید.البته این موضوع به آن معنا نیست که بلافاصله بعد از سوار شدن در خودرو استارت بزنید و تخت گاز برانید; اما لزومی هم ندارد که چند دقیقه بدون اینکه خودرو حرکت کند موتور آن درجا کار کند تا گرم شود فقط در شروع حرکت خودرو کمی ملاحظه کنید و به مرور زمان سرعت را افزایش دهید.

در بسیاری از خودروهای مدرن که امروزه تولید می شوند ,در قسمت کنسول راننده نشانگر آبی رنگی دارند که نشان می هد موتور خودرو هنوز گرم نشده و تا زمانی که این چراغ روشن است باید از شتاب گیری ناگهانی اجتناب کرد ولی زمانی که این چراغ خاموش شد می توان سرعت را افزایش داد و با سرعت مطمئنه حرکت کرد.

وقتی خودرویی دست کم 4 ساعت خاموش بوده و بعد از روشن کردن موتور این خودرو بخواهیم برای مدتی درجا کار کند ;این کار نه تنها مفید نیست بلکه بلکه ضرر و زیان هایی به موتور هم وارد می سازد . علت از این جا ناشی می شود که درجا کار کردن بیش از حد باعث داغ شدن منبع اگزوز می شود و این گرما و حرارت به موتور و اجزای داخلی وارد می شود که برای موتور مضر است.

 

طبق آنچه گفته شد ;بهتر است در زمستان, خودرو نهایتاً یک دقیقه درجا کار کند و سپس چند کیلومتر اولیه تا گرم شدن ماشین در حد مطلوب را با سرعت پایین طی کرد.

گپ و گفتگو

برای شرکت در گفتگو باید وارد حساب کاربریتان شوید