چطور کمتر بنزین مصرف کنیم؟

چطور کمتر بنزین مصرف کنیم؟

اين روز ها نه تنها با افزايش قيمت خودرو,قيمت بنزين نيز افزايش يافته است و به يکي از دغدغه هاي خودرو سواران تبديل شده است.افزايش نرخ قيمت بنزين به‌ عنوان مشکل‌سازترين عامل در زمان نگهداري خودرو می‌باشد از اين رو شرکت هاي خودرو سازي تمام تلاش خود را می‌کنند تا خودرويي توليد کنند تا بنزين کمتري مصرف کند.با بيشتر شدن قيمت بنزين اکثر رانندگان به اين فکر می‌افتند که چطور بنزين کمتري مصرف کنند.سايت خريد و فروش خودرو جوکار نکاتي را براي اينکه چطور در رانندگي بنزين کمتري مصرف کنيم را در اين مقاله گرد هم آورده و از شما دعوت می‌کنیم تا آخر اين مطلب با ما باشيد

در مواقعي که خودرو بيهوده روشن است و درجا کار می‌کند خودرو را خاموش کنيد در مکان هايي مانند چراغ قرمز ها,ترافيک و ... که خودرو روشن باشد ولي حرکت نکند بنزين بيهوده مصرف می‌شود و بهتر است اگر در ترافيک هاي سنگين يا پشت چراغ قرمز بيشتر از 1 دقيقه بوديد ماشين را خاموش کنيد تا بنزين مصرف نشود.البته فقط در مواقعي که اين کار خطر نداشته باشد و مدت خاموش بودن خودرو کمتر از 1 دقيقه نباشد.

با توجه به اين که هر چه آيروديناميک خودروي شما بهتر باشد مصرف سوختتان کمتر خواهد بود, در تابستان, وقتي که در اتوبان يا سرعت بالاي 60 کيلومتر در ساعت هستيد براي خنک شدن هواي داخل کابين شيشه ها را به هيچ وجه پايين ندهيد زيرا اين کار باعث بدتر شدن آيروديناميک خودرو شما می‌شود و مصرف سوختتان را بالا می‌برد البته در سرعت زير 60 کيلومتر مشکلي ايجاد نمی‌کند و راه حل بهتر  در اين سرعت اين است که کولر ماشين رو روشن کنيد و به صورت متعادل از آن استفاده کنيد

فيلتر هواي خودرو تاثير بسزايي در مصرف خودرو دارد و استاندارد بودن آن می‌تواند تا  درصد زيادي  مصرف خودروي شمارا کاهش دهد.اگر فيلتر هواي خودروي شما کثيف باشد می‌تواند کارکرد موتور ماشینتان را مختل کند پس آن را حتما در زمان معین تعويض کنيد

بنزين با کيفيت می‌تواند يکي از مهم ترين عوامل کاهش مصرف سوخت در خودرو باشد.همان طور که مطلع هستيد بنزين سوپر داراي اکتان بالاتري می‌باشد.اين نوع بنزين ضرر کمتري به موتور می‌رساند و از کيفيت بالاتري برخوردار است.استفاده از مکمل هاي افزايش دهنده اکتان هم می‌تواند موثر باشد.با افزايش اکتان بنزين می‌توانید مصرف بنزين خودروي خود را کاهش دهيد اما به دليل قيمت مکمل هاي استاندارد افزايش اکتان اين کار توجيه اقتصادي ندارد.

هميشه سعي کنيد حواستان به ميزان باد لاستيک ها باشد و طبق گفته ي دفترچه ي راهنماي نگهداري ماشينتان آن را تنظيم کنيد.تنظيم نبودن باد لاستيک ها می‌تواند تا 5 درصد بر مصرف سوخت اثر منفي بگذارد.

از گاز نيتروژن براي باد لاستيک استفاده کنيد.گاز نيتروژن علاوه بر کاهش مصرف سوخت باعث : افزايش فوق العاده عمر لاستيک( تا 30 درصد).نرم شدن کمک فنرهاي خودرو.عملکرد عالي ترمز خودرو در سرعت‏هاي بالا و ... می‌شود.

نوع لاستيک خودرو هم بر مصرف سوخت خودرو اثرگذار است. به جاي لاستيک با عاج طرح دار می‌توانید لاستيک هاي راديال را جاي گزين کنيد تا در مصرف سوخت صرفه جويي ايجاد کنيد.همچنين استفاده از رینگ‌های سبک وزن می‌تواند در مصرف خودرو مفيد باشد.عملکرد لاستيک هاي پهن هم همانند لاستيک با عاج طرح دار می‌باشد و باعث افزايش مصرف سوخت می‌شود و توصيه سايت خريد و فروش خودرو جوکار براي کمتر مصرف کردن بنزين اين است که از لاستيک با سايز فابريک استفاده کنيد

لوازم غیرضروری را با خود حمل نکنيد.به ازاي هر 45 کيلوگرم کاهش وزن، مصرف سوخت خودروي شما تا 2 درصد کاهش می‌یابد. پس هميشه تا جايي که امکان دارد خودرويتان را سبک کنيد.

تحت هيچ شرايطي باک بنزين خودرو را کامل پر نکنيد.هميشه سعي کنيد بخش کوچکي از آن را خالي نگه داريد.اين نکته هم به کاهش وزن ارتباط دارد هم به اينکه از بخار شدن بنزين جلوگيري می‌کند.پيشنهاد می‌کنیم که حتما از سلامت در باک و قفل آن اطمينان حاصل نماييد

نحوه رانندگي راننده نيز ارتباط زيادي با مصرف سوخت دارد.رانندگي با سرعت بالا يک عامل مهم در مصرف بنزين خودرو می‌باشد.بر اساس بررسي هاي انجام شده بين بهترين نحوه رانندگي و بدترين نحوه رانندگي 30 درصد تفاوت بر سر مصرف سوخت وجود دارد. نکته ديگري که بايد به آن توجه نمود تعويض دنده در دور موتور مناسب است.بهترين دور موتور براي تعويض دنده به صورتي که خودرو کمترين مصرف سوخت را داشته باشد دور موتور 3 هزار دور در دقيقه می‌باشد. تنظيم موتور، شست‌وشوي انژکتور، تعويض روغن، استفاده از روغن باکيفيت، تعويض به‌ موقع فيلتر هوا و در نهايت تعويض فيلتر بنزين از موارد موثر در کاهش مصرف بنزين هستند.

سايت خريد و فروش خودرو جوکار به شما پيشنهاد می‌کند که براي اينکه کمتر به پمپ بنزين ها مراجعه کنيد به ترافيک و ساعات اوج ترافيک دقت کنيد و هميشه مسيرتان را از خيابان خلوت تر و دور از ترافيک انتخاب کنيد و از شروع حرکت با هيجان و شتاب گيري بالا پرهيز کنيد تا شاهد تاثير زيادي در مصرف سوخت خودرو باشيد.

اگر خودروي شما مجهز به سيستم کروز کنترل می‌باشد از آن استفاده کنيد. استفاده از کروز کنترل باعث مي شود خودروي شما با سرعت ثابت (بدون شتاب گيري يا افت سرعت) حرکت کند و اين تنظیم بودن سرعت به معني کمتر شدن فعاليت موتور خودرو می‌شود و مطمئناً اين فعاليت کمتر باعث کاهش مصرف سوخت می‌شود.بهترين سرعت براي مصرف بهينه بنزين سرعت 90 کيلومتر در ساعت می‌باشد و پيشنهاد می‌شود کروز کنترل را روي اين سرعت تنظيم کنيد.

و در آخر دقت کنيد که:

هيچ وقت قبل از خاموش کردن خودرو گاز ندهيد. اين کار هم موجب هدر رفتن بنزين مي شود و هم باعث فرسوده شدن سيلندرها.

موقع رانندگي اجازه دهيد چشمتان بيش از پايتان حرکت کند. از دور مراقب چراغ قرمزها و ساير موانع باشيد تا لازم نباشد ترمز را يکباره فشار دهيد.

اگر فيلتر هوا کثيف باشد و با سرعت 80 کيلو متر در ساعت حرکت کنيد، با مصرف هر ليتر بنزين تقريباً نيم کيلومتر کمتر جلو مي‌رويد. مثلاً خودروي شما اگر با مصرف هر ليتر بنزين معادل 15 کيلو متر جلو مي‌رود، وقتي فيلتر هوا کثيف باشد همين مقدار بنزين مصرف مي کند ولي معادل 14.5 کيلو متر جلو مي‌رود.

 اگزوز را دست‌کاری نکنيد. خودروها داراي اگزوز با سايز مشخص از طرف کارخانه هستند. استفاده از اگزوز غيراستاندارد که بزرگ تر و يا کوچک تر از سايز استاندارد باشد باعث افزايش مصرف سوخت خودرو مي شود. يک تفکر اشتباه در مورد اندازه اگزوز وجود دارد ،برخي فکر مي کنند اگزوز بزرگ تر راندمان بيشتري ايجاد می‌کند در حالي که در عمل اين گونه نيست.

منتظر مقالات بعدي سايت خريد و فروش خودرو جوکار باشيد

 

 

گپ و گفتگو

برای شرکت در گفتگو باید وارد حساب کاربریتان شوید