برای روغن موتور اهمیت بیشتری قائل شوید

برای روغن موتور اهمیت بیشتری قائل شوید

اين جمله‌اي است که سايت خريد و فروش خودرو جوکار به شما گوش زد ميکند. کار روغن موتور اصولا از بين بردن اصطکاک بين قطعات موتور خودرو است.

در واقع روغن موتور با لغزندگي که ایجاد میکنه بين اجزاي موتور از ساييده شدن اونها پيشگيري مي‌کنه، اما اين تنها خاصيت روغن موتور نيست. به نقل از توليد کنندگان روغن موتور، روغن موتور به دليل خاصيتی که داره به‌‌عنوان يک عامل خنک‌کننده و پخش‌کننده حرارت عمل میکنه .

به عنوان مثال حرارت نقاطي مانند کف پيستون‌ها که بر اثر احتراق بسيار داغ مي‌شوند، به واسطه پاشيده شدن روغن به اين قطعه خنک مي‌شود، اما هر کدام از اين خاصيت‌ها وقتی وجود داره که که روغن موتور مرغوب در موتور خودروي شما وجود داشته باشه، زيرا کم بودن يا زياد بودن روغن موتور مي‌تواند باعث ايجاد لغزندگي بيش از حد، ايجاد اصطکاک بيشتر و يا خرابي موتور شود.

اما روغني که بيش از حد در داخل موتور کار کند، به دليل حرکت در موتور و گرمايي که تحمل مي‌کند، بخش زيادي از مواد اصلي خود را از دست مي‌دهد و از دست رفتن اين مواد باعث مي‌شود که اصطکاک بين قطعات موتور افزايش پيدا کند و در نتيجه موتور بيشتر گرم شود. اين گرم شدن بيش از حد باعث مي‌شود يک سري از قطعات اصلي موتور مانند پيستون، ياتاقان، بلبرينگ‌ها، کاسه نمدها و برخي قطعات ديگر آسيب جدي ببينند؛ بنابراين به نظر مي‌رسد توصيه سايت خريد و فروش خودرو جوکار براي توجه ويژه به روغن موتور خودرو به جا باشد.

 

زماني كه موتور خودرو روشن است، دما در محفظه احتراق به حدود 2500 درجه سانتي‌گراد مي‌رسد موتور خودرو نيازمند حفاظت در برابر اين گرما زیاد است تعويض روغن، بهترين راه براي كاركرد مناسب موتور خودرو با بازده بالاست كه خوشبختانه اين نوع محافظت، كم‌هزينه و آسان است.

البته بايد توجه كرد كه هر نوع موتوري بسته به نوع سوخت و سال ساخت، به روغن موتور معيني نياز دارد

نوع روغن موتور مصرفي بايد با نوع موتور وسيله نقليه متناسب باشد. در اين مورد لازم است به دفترچه راهنماي خودرو مراجعه كرده و توصيه سازنده خودرو مد نظر قرار گيرد.

بسياري تصور ميکنند که سياه شدن روغن دليل خراب شدن ان است.در صورتيکه عکس ان صادق است در يک موتور سالم زود سياه شدن روغن بعلت خاصيت پاکنندگي روغن موتور است يعني ماده افزودني پاک کننده در روغن موتور دوده حاصل از احتراق را در خود بصورت معلق نگه مي دارد این باعث میشود تا روغن سياه شود.اگر روغن موتور شما دير سياه شد بايد نگران باشید

توجه داشته باشيد هنگام تعويض روغن، بهتر است فيلتر روغن رو هم تعویض کنید.

كيفيت لاستيك و تنظيم باد آن، از وارد شدن بار و فشار اضافه بر موتور كاسته و زمان تعويض روغن موتور را به تاخير مي اندازد.

خودرویی که زمان زیادی خواب باشد و روشن نشود روغن موتور آن کیفیت خود را حفظ نمیکند بلكه بايد پس از چهار تا شش ماه براي روغن هاي با سطح كيفي پايين و شش تا 12 ماه براي روغن هاي توليد شده با سطح كيفي بالا، روغن كارنكرده را تعويض كرد. براي تعيين زمان دقيق‌تر بايستي به توصيه‌هاي سازنده خودرو، توجه كرد.


سطح روغن نشان‌داده‌شده روي ميله اندازه‌گيري يا همان گژ واقع در مخزن روغن، همیشه بايد بين دو علامت L و F باشد. به طور كلي اگر به خط پائيني يا L نزديك تر باشد بهتر از اين است كه به F يا خط بالايي برسد

هر وقت خودروي شما روغن کم کرد اين نشانگر مرغوب بودن روغن موتور ميباشد و زماني که خاستيد روغن موتور اضافه کنيد توجه کنيد که از همان نوع قبلي باشد

به منظور حصول اطمينان از كاركرد مناسب خودروتون، ما به شما استفاده از روغن موتور هاي چهار فصل رو پيشنهاد ميکنيم.

شرايطي مثل رانندگي با سرعت بالا ويا طولاني مدت، دماهاي بالا، پيمودن مسافت هاي بسيار كوتاه، خاموش و روشن كردن پشت سر هم موتور، رانندگي در ترافيك هاي سنگين شهري مصرف روغن موتور را افزايش داده، از كيفيت و عمر آن مي كاهد.

جالب است بدانيد به ازاي مصرف يک ليتر بنرين، يک ليتر آب توليد مي شود که مقداري از آن به صورت بخار از اگزوز خارج مي شودو مقداري نيز به روغن اضافه مي شود.

 

اين حروف مشخص کننده سطح کيفيت روغن موتور ميباشند که بروي قوطي روغن درج شده اند

3000 کيلومتر CC/SC

4000 کيلومتر CC/SD

5000 کيلومتر SE/CC

بيش از 10000 کيلومتر SG

 

و در پايان توجه داشته باشيد که هر 5000 کيلومتر يا زودتر روغن موتور خودروتون رو تعويض کنيد

گپ و گفتگو

برای شرکت در گفتگو باید وارد حساب کاربریتان شوید